سنسور سقفی تک حسگر دیجیتال


 

خلاصه: سنسور سقفی تک حسگر دیجیتال (NB04) ، یک سنسور حرکتی جهت روشنایی خودکار لامپها و چراغهای شما می باشد و دارای عملکردی بهتر نسبت به سنسورهای متداول در بازار بوده با این تفاوت که از حساسیت و قدرت دید بسیار بهتر و بهره گیری از سه مد عملیاتی مختلف برخوردار است. و بسیار مناسب برای مکانهای تردد داخلی ساختمان که نیاز به میدان دید بهتر و وسیعتر بوده، می باشد.

NB04-For-Web

معرفی: سنسور سقفی روشنایی تک حسگر دیجیتال نیک بین، مدل (NB04)، همانند سنسورهای متداول موجود در بازار و نیز سنسور مدل NB07 بوده که میتواند جهت روشن و خاموش کردن خودکار لامپهای روشنایی مورد استفاده قرار گیرد. این سنسور به سقف متصل می شود و دارای زاویه دید ۳۶۰ درجه می باشد. عملکرد این سنسور همانند نمونه های دیگر بر اساس تشخیص حرکت انسان در میدان دید چشمی سنسور است. به عبارت دیگر درصورتی که نور محیط کم باشد و چشمی سنسور، حرکت انسان را در میدان دید خود ببیند، اقدام به روشن کردن لامپ و یا چراغ روشنایی متصل به خود می کند. این سنسور با استفاده از یک حسگر حساس به حرکت انسان (PIR) وقتی که حرکتی را در میدان دید لنز(چشمی) خود دید، در صورتی که تشخیص بدهد میزان نور محیط کاهش یافته، اقدام به روشن کردن چراغ متصل به خود می کند و تا مدتی بعد از آخرین حرکت انسان حاضر در محیط، چراغ را خودکار خاموش میکند. بنابراین شما نیازی به استفاد از کلید جهت روشن و خاموش کردن چراغ ندارید. این کار باعث صرفه جویی در مصرف برق و نیز افزایش راحتی انسان می شود. ۳۶۰ درجه بودن زاویه دید این سنسور باعث می گردد تا از هر طرفی که انسان وارد محیط و میدان دید سنسور گردد، عمل کند.

مهمترین تفاوت مابین این سنسور و دیگر سنسورها در دقت و حساسیت بالای این سنسور و نیز بهره گیری از امکان تنظیم خودکار زمان می باشد. به علت بهره گیری از پردازش دیجیتال در این سنسور جهت انجام کارهای مربوطه به این سنسور “دیجیتال” می گوییم. استفاده از پردازش دیجیتال در این سنسور، عملکرد و نیز حساسیت آن را بالاتر می برد و قابلیت تنظیم خودکار زمان در این سنسور ایجاد می گردد.

 

تنظیم خودکار زمان چیست؟ در سنسورهای معمول و متداول در بازار و نیز سنسور سقفی نیک بین مدل NB07، اگر زمان روشن ماندن سنسور برای مثال بر روی ۳ دقیقه تنظیم شده باشد، همیشه این مدت ثابت خواهد بود. اما در تنظیم خودکار زمان، این مدت زمان متغیر بوده و بر اساس میزان حضور شخص در محیط کم یا زیاد می شود به این صورت که: اگر شخص در محیط دید سنسور حضور کمی داشت، پس از خروج وی از محیط، لامپ به مدت کوتاهی (مثلا ۲۰ الی ۳۰ ثانیه) روشن مانده و بعد خاموش می شود. ولی اگر حضور شخص در محیط بیشتر باشد، پس از تشخیص آخرین حرکت شخص، لامپ مدت زمان بیشتری روشن خواهد ماند. این قابلیت برای زمانی خوب و مفید است که از سنسور در داخل مکانی مانند اتاق استفاده شود. فرض کنید شخصی برای کاری کوتاه مدت وارد اتاقی شود که سنسور NB04 در آن نصب بوده و تنظیم زمان روشن ماندن لامپ آن هم بر روی حالت تنظیم خودکار باشد، سنسور به محض ورود فرد، لامپ را روشن نموده و چون فرد بعد از مدت کوتاهی از محیط خارج می شود، چراغ را خاموش می کند. اما اگر فرد برای انجام کاری با مدت طولانی تر وارد اتاق شود و حرکتهای فرد کوچک بوده که سنسور خیلی از آنها را دیر تشخیص بدهد، چراغ برای مدت زمان طولانی تری روشن خواهد ماند. در نتیجه با وجود حضور شخص در محیط، لامپ به طور ناگهانی خاموش نمی شود.

مکانهای مناسب جهت نصب: به طور کلی تمامی مکانهایی از ساختمان که محل تردد انسان بوده این سنسور میتواند نصب گردد. مانند راهروها، پارکینگ، راه پله، تراس، لابی و … . میتوان گفت که این محصول به راحتی جایگزین بسیار مناسبی برای کلید تبدیل و نیز تایمرپله می باشد و نیز میتواند در بعضی موارد به جای کلیدهای فتوسل عمل کند.

نصب و راه اندازی: سنسور NB04 مانند کلید عمل می کند بنابراین دارای یک سیم ورودی فاز(سیم مشکی) و یک سیم خروجی فاز(سیم قرمز) میباشد. این محصول علاوه بر این دو سیم، به منظور راه اندازی خود، به یک سیم نول (سیم آبی) نیز نیاز دارد. پس جهت سیم بندی NB04 سیم مشکی را به فاز، سیم قرمز را به خروجی فاز (یعنی به لامپ یا چراغ روشنایی) و سیم آبی رنگ را به نول متصل کنید. مانند شکل زیر:

سیم بندیسنسور سقفی

 

 بهترین ارتفاع نصب این سنسور سقفی، بین دو و نیم متر تا چهار و نیم متر است. در ارتفاع پایینتر، میدان دید سنسور محدودتر خواهد شد و در ارتفاع نصب بالاتر میدان دید بیشتر اما حسایت و عمق دید کمتر می شود. درصورتی که مکان نصب شما ارتفاع بیشتر و یا کمتر از این مقدار داشته باشد و شما نیاز به حساسیت بالا و میدان دید وسیعتر باشید باید از مدل دیگر مشابه این محصول مانند NB06 که دارای سه حسگر PIR است استفاده کنید.

پس از سیم بندی و نصب سنسور بر روی سقف، برق سنسور را وصل کرده تا سنسور روشن شود. با روشن شدن سنسور یک عدد ال ای دی آبی رنگ داخل چشمی(لنز) سنسور روشن می شود. به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه بعد از روشن شدن سنسور، این ال ای دی خاموش می شود. اگر سنسور حرکت شما را تشخیص دهد این ال ای دی چشمک خواهد زد و روشن و خاموش خواهد شد. حال ولوم تنظیم زمان را به حداقل و ولوم تنظیم نور(Lux) را در سمت علامت خورشید (روز) قرار دهید. با این کار لامپ روشنایی متصل به سنسور روشن خواهد شد. حال اگر به مدت حداکثر ۵ ثانیه جلوی سنسور حرکتی انجام ندهید (تا ال ای دی آبی رنگ خاموش بماند) آنگاه لامپ خاموش خواهد شد.

حرکت مجدد در مقابل سنسور باعث روشن شدن دوباره لامپ می شود. حال می توانید بر اساس نیاز خودتان ولومهای زمان و نور را بچرخانید تا مدت زمان روشن ماندن لامپ و نیز نور محیطی تنظیم گردند.