سنسور سقفی تک حسگر معمولی


 

خلاصه: سنسور سقفی تک حسگر معمولی (NB07) ، یک سنسور حرکتی جهت روشنایی خودکار لامپها و چراغهای شما می باشد و دارای عملکردی مشابه با سنسورهای متداول در بازار بوده با این تفاوت که از حساسیت و قدرت دید بهتر و همچنین قیمت مناسبتری برخوردار است و بسیار مناسب برای مکانهای تردد داخلی ساختمان می باشد.

NB07-For-Web2

معرفی: سنسور سقفی روشنایی تک حسگر معمولی نیک بین، مدل (NB07)، همانند سنسورهای متداول موجود در بازار بوده که میتواند جهت روشن و خاموش کردن خودکار لامپهای روشنایی مورد استفاده قرار گیرد. این سنسور به سقف متصل می شود و دارای زاویه دید ۳۶۰ درجه می باشد.

نحوه عملکرد: عملکرد این سنسور همانند نمونه های دیگر بر اساس تشخیص حرکت انسان در میدان دید چشمی سنسور است. به عبارت دیگر درصورتی که نور محیط کم باشد و چشمی سنسور، حرکت انسان را در میدان دید خود ببیند، اقدام به روشن کردن لامپ و یا چراغ روشنایی متصل به خود می کند. این سنسور با استفاده از یک حسگر حساس به حرکت انسان (PIR) وقتی که حرکتی را در میدان دید لنز(چشمی) خود دید، در صورتی که تشخیص بدهد میزان نور محیط کاهش یافته، اقدام به روشن کردن چراغ متصل به خود می کند و تا مدتی بعد از آخرین حرکت انسان حاضر در محیط، چراغ را خودکار خاموش میکند. بنابراین شما نیازی به استفاد از کلید جهت روشن و خاموش کردن چراغ ندارید. این کار باعث صرفه جویی در مصرف برق و نیز افزایش راحتی انسان می شود. ۳۶۰ درجه بودن زاویه دید این سنسور باعث می گردد تا از هر طرفی که انسان وارد محیط و میدان دید سنسور گردد، عمل کند.

مکانهای مناسب جهت نصب: به طور کلی تمامی مکانهایی از ساختمان که محل تردد انسان بوده این سنسور میتواند نصب گردد. مانند راهروها، پارکینگ، راه پله، تراس، لابی و … . میتوان گفت که این محصول به راحتی جایگزین بسیار مناسبی برای کلید تبدیل و نیز تایمرپله می باشد و نیز میتواند در بعضی موارد به جای کلیدهای فتوسل عمل کند.

نصب و راه اندازی: سنسور NB07 مانند کلید عمل می کند بنابراین دارای یک سیم ورودی فاز(سیم مشکی) و یک سیم خروجی فاز(سیم قهوه ای) میباشد. این محصول علاوه بر این دو سیم، به منظور راه اندازی خود، به یک سیم نول (سیم آبی) نیز نیاز دارد. پس جهت سیم بندی NB07 سیم مشکی را به فاز، سیم قهوه ای را به خروجی فاز (یعنی به لامپ یا چراغ روشنایی) و سیم آبی رنگ را به نول متصل کنید. مانند شکل زیر:

سیم بندیسنسور سقفی

سیم بندی سنسور سقفی

 بهترین ارتفاع نصب این سنسور سقفی، بین دو و نیم متر تا سه و نیم متر است. در ارتفاع پایینتر، میدان دید سنسور محدودتر خواهد شد و در ارتفاع نصب بالاتر میدان دید بیشتر اما حسایت و عمق دید کمتر می شود. درصورتی که مکان نصب شما ارتفاع بیشتر و یا کمتر از این مقدار داشته باشد و شما نیاز به حساسیت بالا و میدان دید وسیعتر باشید باید از مدلهای دیگر مشابه این محصول مانند NB04 و یا NB06 استفاده کنید.

پس از سیم بندی و نصب سنسور بر روی سقف، برق سنسور را وصل کرده تا سنسور روشن شود. با روشن شدن سنسور یک عدد ال ای دی سبز رنگ داخل چشمی(لنز) سنسور روشن می شود. به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه بعد از روشن شدن سنسور، این ال ای دی خاموش می شود. اگر سنسور حرکت شما را تشخیص دهد این ال ای دی چشمک خواهد زد و روشن و خاموش خواهد شد. حال ولوم تنظیم زمان را به حداقل و ولوم تنظیم نور(Lux) را در سمت علامت خورشید (روز) قرار دهید. با این کار لامپ روشنایی متصل به سنسور روشن خواهد شد. حال اگر به مدت حداکثر ۷ ثانیه جلوی سنسور حرکتی انجام ندهید (تا ال ای دی سبز رنگ خاموش بماند) آنگاه لامپ خاموش خواهد شد.

حرکت مجدد در مقابل سنسور باعث روشن شدن دوباره لامپ می شود. حال می توانید بر اساس نیاز خودتان ولومهای زمان و نور را بچرخانید تا مدت زمان روشن ماندن لامپ و نیز نور محیطی تنظیم گردند.

 

مشخصات فنی:

– ورودی: ۲۲۰ ولت شهری. حداکثر توان خروجی: ۸۰۰ وات.

– زاویه دید: ۳۶۰ درجه

– زمان روشن ماندن لامپ: حداقل ۷ ثانیه و حداکثر ۱۰ دقیقه.

– بهترین ارتفاع نصب: حداقل ۲.۵ متر و حداکثر ۳.۵ متر.

– حداکثر عمق دید: ۶ متر.

– بهترین دمای کاری محیط: ۱۸ تا ۲۵ درجه. حداقل و حداکثر دمای محیط: از ۲۰- تا ۴۰ درجه سانتیگراد.

– سرعت حرکت قابل تشخیص: حداقل ۰.۵ متر بر ثانیه و حداکثر ۱.۵ متر بر ثانیه.