چراغ سقفی سنسوردار هوشمند

 

یکی از معضلات چراغهای سقفی سنسوردار در ایران، سوختن زودهنگام لامپهای موجود در چراغ است. به خصوص اگر این لامپها از نوع لامپهای کم مصرف باشند. آن هم به علت خاموش و روشن شدنهای مکرر که این جزء ذات چراغهای سنسوردار است. به همین علت در این چراغها، طول عمر لامپ بر حسب مدت زمان و تعداد ساعت روشن ماندن آنها سنجیده نمی شود و در واقع طول عمر لامپها را تعداد دفعات خاموش و روشن شدن لامپ (تعداد کلید زنی) مشخص می کند(مطالعه بیشتر…). لامپهای کم مصرف معمولی با تعداد متوسط کمتر از ۵۰۰۰ بار کلید زنی خواهند سوخت. بنابراین در چراغهای سنسوردار، طول عمر لامپهای کم مصرف بسیار کوتاهتر از زمانی است که به صورت عادی بکار گرفته شوند. در حال حاضر هزینه هر لامپ کم مصرف به طور میانگین ۸۰۰۰ تومان است که حداکثر عمر متوسط آنها در یک چراغ سنسوردار یبرای همان حداکثر ۵۰۰۰ بار کلیدزنی، کسال می باشد. بنابراین در طول یکسال یک چراغ سنسوردار ۱۶۰۰۰ تومان هزینه تعویض لامپ برای مصرف کننده ایجاد میکند.

از ابتدای سال ۱۳۹۳، تولید و  توزیع لامپهای التهابی (رشته ای) ممنوع شده است و مصرف کنندگان مجبور به استفاده از لامپهای کم مصرف و یا ال ای دی هستند. (منبع) استفاده از لامپهای ال ای دی با پایه E27 که قابل بستن بر روی سرپیچ هستند به دلیل قیمت بالاتر و عم نوردهی کافی (به علت عمود قرارنگرفتن لامپ ال ای دی نسبت به سطح زمین)، برای چراغهای سنسوردار مناسب نیستند. بنابراین نه لامپهای کم مصرف و نه لامپهای رشته ای و نه لامپهای ال ای دی  هیچکدام برای چراغهای سنسوردار خوب و کاربردی نیستند.

یکی دیگر از مشکلاتی که مصرف کنندگان با چراغهای سنسوردار دارند این است که گاهی بر حسب نیاز، افراد مایلند تا در محیطی که چراغ سنسوردار وجود دارد، حضور داشته و  در طول مدت حضورشان در محیط چراغ خاموش نشود. اما به علت آنکه اغلب این نوع چراغهای سنسوردار، فقط حساس به حرکتهای بزرگ انسان بوده و حرکتهای کوچک را تشخیص نمی دهند، لذا در مدت حضور شخص در محیط، به علت کم تحرکی و یا حتی عدم حرکت فرد، بعد از پایان مدت زمان روشن ماندن لامپ، چراغ سنسوردار، لامپها را خاموش می کند.

ما با ابداع چراغ سقفی سنسوردار هوشمند نیک بین، مدل NBL-10U، علاوه بر رفع این دو مشکل، قابلیتهای دیگری را نیز به این چراغ سنسوردار اضافه کرده ایم. به این صورت که با بکارگیری دو عدد لامپ فلوروسنت کم مصرف ۲U (بدون بالاست) و ترکیب مدار سنسور حرکتی با بالاست روشن کننده لامپها با قابلیت پیش گرم، کاری انجام دادیم که با خاموش و روشن شدن مکرر، عمر متوسط لامپها کاهش نیابد و به عمر نامی آن نزدیک شود. در این محصول به طور متوسط طول عمر هر لامپ حداقل به ۱۵۰۰۰ بار کلید زنی می رسد که در آزمایشهای انجام شده این مقدار به بیش از ۲۵۰۰۰ هم رسیده است. یعنی عمری حداقل سه برابر لامپهای کم مصرف مورد استفاده در چراغهای سنسوردار معمولی موجود در بازار. همچنین با بالا بردن حساسیت سنسور، با وجود کوچک بودن لنز این نوع چراغها، قدرت دید سنسور را افزایش داده ایم. به این دو قابلیت، امکان کنترل دستی لامپ با استفاده از یک کلید زنگ را هم اضافه کنید. با این کلید در هر زمانی که شخص نیاز دانست، میتواند روشن و خاموش کردن چراغ سنسوردار را به صورت دستی انجام می دهد. یعنی سنسور کنترل روشنایی چراغ را نداشته باشد.

جهت آشنایی بیشتر با این محصول و کسب اطلاعات فنی اینجا را کلیک کنید.

 

 


پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>